Maxi Ergo Chair with Lumbar Pump No Arms Charcoal
Product Code:
CH0808CH
Pack Of
1
The Maxi Ergo Chair with Lumbar Pump is the perfect solution for those who work up to 8 hours a day. This chair is supportive and long-wearing, making it a great investment for anyone who spends long hours at their desk. The ratchet back ensures that the backrest curves to your back shape at the correct position, providing maximum comfort and support. The lumbar support is adjustable, allowing you to customize the level of support to your specific needs. The Asynchro seat mechanism allows for easy adjustment of the seat angle, providing even more comfort and support. Overall, the Maxi Ergo Chair with Lumbar Pump is a must-have for anyone looking to improve their posture and reduce back pain while working.
- General
- The Maxi Ergo Chair with Lumbar Pump is the perfect solution for those who work up to 8 hours a day. This chair is supportive and long-wearing, making it a great investment for anyone who spends long hours at their desk. The ratchet back ensures that the backrest curves to your back shape at the correct position, providing maximum comfort and support. The lumbar support is adjustable, allowing you to customize the level of support to your specific needs. The Asynchro seat mechanism allows for easy adjustment of the seat angle, providing even more comfort and support. Overall, the Maxi Ergo Chair with Lumbar Pump is a must-have for anyone looking to improve their posture and reduce back pain while working.
| Colour | Charcoal |
| Material | Fabric |
| Weight | 18.4kg |
| Standards | BS EN 1335-1:2000 / BS EN 1335-2:2000 / BS EN 1335-3:2000 / BS EN 1021 |
| Style | Ergonomic Chairs |
| Seat Height | 490-620mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Charcoal |
| With Arms | No Arms - Arms Available |
| Back/Seat Action | Asynchro/Ratchet Back |
| Back Height | 600mm |
| Back Width | 490mm |
| Seat Width | 520mm |
| Seat Depth | 500mm |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| 5 star, height adjustable swivel base with castors |
| Backrest and seat angle can be fixed or set to free float in 2:1 ratio |
| Large seat, shaped kidney foam with an inflatable lumbar pump for support |
| Lumbar support pump can be used to adjust the level of lower back support firmness |
| Seat slide and height adjustable ratchet back to accommodate all users |
| Tilt-tension control knob underneath seat so you can adjust tilt firmness to match your bodyweight |
×